Фінанси · 12 хв читання
Хто платить за відновлення: 175 млрд грн у проєктах DREAM
· Редакція «Енерджи Лайн Інвест» · як ми готуємо статті
У державній системі DREAM 4 435 проєктів відновлення, які вже реалізуються або завершені, мають бюджет — разом 175,1 млрд грн. Майже половину цієї суми (46,4 %) записано на державний бюджет, 36,5 % — на міжнародних донорів і партнерів, 13,2 % — на місцеві бюджети громад. Але записані гроші — ще не гроші в проєкті: у 291 найбільшому проєкті (від 100 млн грн, 70 % усієї суми) підтверджено лише 39,2 % фінансування. З міжнародних коштів у цих проєктах підтверджено 3,9 млрд із 59,2 млрд грн — 6,6 %. Решта — орієнтовні суми: на них розраховують, але зобовʼязання ще немає. Найкраще забезпечені державні гроші (80 % підтверджено), а громади тягнуть найбільше дрібних проєктів: місцевий бюджет є в 72 % проєктів, хоча в сумі це лише 13 %.
DREAM (Digital Restoration Ecosystem for Accountable Management) — державна цифрова система, у якій громади, обласні адміністрації, служби відновлення, міністерства й державні компанії реєструють проєкти відновлення: від ремонту даху школи до нової електростанції. Для кожного проєкту видно ініціатора, галузь, місце, етап і джерела фінансування. Ми зібрали з відкритого API всі 16 172 проєкти й щодня оновлюємо їх у розділі «Проєкти відновлення» — там можна знайти проєкти своєї області чи громади.
У цьому розборі рахуємо лише проєкти на етапах «реалізація» (8 622) і «завершено» (118), бо саме на них уже йдуть гроші. Проєкти в підготовці (5 870), скасовані (1 391) й неуспішні (171) не враховуємо. Без бюджету в DREAM — майже половина проєктів у реалізації (4 296), тож усі суми нижче описують ту частину відновлення, яку ініціатори оцінили в гривнях.
Держава дає майже половину, донори — третину
| Джерело фінансування | Сума, млрд грн | Частка | Проєктів із цим джерелом |
|---|---|---|---|
| Державний бюджет | 81,3 | 46,4 % | 1 671 |
| Міжнародні організації | 25,4 | 14,5 % | 133 |
| Місцеві бюджети | 23,1 | 13,2 % | 3 189 |
| Донорські фонди | 21,6 | 12,3 % | 130 |
| Двостороння допомога країн | 17,0 | 9,7 % | 186 |
| Юридичні особи | 5,9 | 3,3 % | 227 |
| Благодійні фонди й платформи зборів | 0,9 | 0,5 % | 39 і 7 |
| Разом | 175,1 | 100 % | 4 435 |
Джерело: DREAM, проєкти на етапах «реалізація» й «завершено» з бюджетом, без 8 точних дублікатів; станом на 02.11.2026; розрахунок «Енерджи Лайн Інвест». Один проєкт може мати кілька джерел, тож у колонці «Проєктів» сума більша за 4 435.
Міжнародні організації, донорські фонди й двостороння допомога разом — 63,9 млрд грн, або 36,5 %. Проте проєктів із такими грошима мало, і вони великі: міжнародне джерело є не більше ніж у кожному десятому проєкті. Місцевий бюджет — навпаки: він є у 3 189 проєктах із 4 435, але в середньому це невеликі суми.
Підтверджено лише 2 гривні з 5
У DREAM кожне джерело фінансування має статус. «Підтверджене» (committed) — гроші, на які є рішення чи зобовʼязання. «Орієнтовне» (indicative) — сума, на яку ініціатор розраховує, але зобовʼязання ще немає. Агреговані дані DREAM статус не показують, тож ми перевірили кожну картку окремо: усі 291 проєкт від 100 млн грн (122,5 млрд грн — 70 % суми) і випадкову вибірку з 400 менших проєктів.
| Джерело (проєкти від 100 млн грн) | Записано, млрд грн | Підтверджено, млрд грн | Частка підтвердженого |
|---|---|---|---|
| Міжнародні організації, донори, двостороння допомога | 59,2 | 3,9 | 6,6 % |
| Державний бюджет | 52,0 | 41,6 | 80,0 % |
| Місцеві бюджети | 6,6 | 2,5 | 37,4 % |
| Юридичні особи | 4,8 | 0,05 | 1,0 % |
| Разом | 122,5 | 48,0 | 39,2 % |
Джерело: картки 291 проєкту DREAM від 100 млн грн (усі такі проєкти в реалізації й завершені), статуси джерел фінансування станом на 02.11.2026; розрахунок «Енерджи Лайн Інвест». Суми з карток до гривні збігаються з даними нашої бази.
У 124 із 291 великого проєкту немає жодної підтвердженої гривні — лише орієнтовні суми. Серед менших проєктів (до 100 млн грн) картина краща: у вибірці з 400 проєктів підтверджено 48,2 % коштів. Якщо поширити цю частку на всі менші проєкти, підтвердженим виходить близько 73 млрд грн — приблизно 42 % від 175,1 млрд. Це оцінка, а не точна цифра: для менших проєктів ми перевірили вибірку, а не всі картки.
Схожу пропорцію показував і сам DREAM: у лютому 2024 року Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури повідомляло, що з 90,14 млрд грн загального бюджету проєктів Харківщини підтверджено 39,21 млрд грн — 43 %.
Шістнадцять проєктів — це 38 % усіх грошей
| Бюджет проєкту | Проєктів | Сума, млрд грн | Місцевий бюджет | Державний | Міжнародні |
|---|---|---|---|---|---|
| до 1 млн грн | 1 363 | 0,5 | 75,8 % | 11,1 % | 7,5 % |
| 1–10 млн | 1 420 | 5,6 | 53,2 % | 35,1 % | 9,3 % |
| 10–100 млн | 1 361 | 46,5 | 28,4 % | 58,7 % | 9,0 % |
| 100 млн – 1 млрд | 275 | 56,3 | 11,7 % | 63,9 % | 23,9 % |
| понад 1 млрд | 16 | 66,2 | 0,0 % | 24,2 % | 69,1 % |
Джерело: DREAM, проєкти в реалізації й завершені з бюджетом; частки — від суми бюджетів у групі; розрахунок «Енерджи Лайн Інвест».
Медіанний проєкт у реалізації коштує 4,1 млн грн — це ремонт школи, амбулаторії чи котельні. Середній — 39,5 млн: його підтягують кілька гігантів. 16 проєктів дорожчих за 1 млрд грн мають 66,2 млрд грн, і 69 % цих грошей — міжнародні. Серед них дві парогазові теплоелектростанції «Укрнафти» й Міненерго (15,7 і 13,3 млрд грн), колійна техніка для «Укрзалізниці» (6,6 млрд), скляний завод у Березані (6,0 млрд) і міст через Десну на трасі М-01 (5,5 млрд). Фінансування перших чотирьох у DREAM повністю орієнтовне; міст через Десну повністю покритий підтвердженим державним бюджетом.
Без цих 16 проєктів структура інша: із 108,8 млрд грн на державу припадає 60,0 %, на громади — 21,3 %, на міжнародні джерела — 16,7 %.
Чим менший проєкт, тим більша в ньому частка місцевого бюджету. 2 082 проєкти (47 % усіх) громади фінансують лише власним коштом — разом 13,0 млрд грн, або 7,4 % суми.
Енергетику чекають від донорів, школи — від громад
| Галузь | Проєктів | Сума, млрд грн | Медіана, млн грн | Місцевий | Державний | Міжнародні |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Дороги й транспорт | 422 | 39,8 | 3,9 | 2,1 % | 67,4 % | 30,5 % |
| Енергетика й тепло | 114 | 36,5 | 5,2 | 1,5 % | 4,2 % | 86,7 % |
| Освіта | 1 706 | 34,0 | 4,3 | 30,2 % | 57,9 % | 11,2 % |
| Інше: культура, спорт, адмінпослуги | 787 | 24,7 | 5,0 | 9,9 % | 43,7 % | 34,8 % |
| Охорона здоровʼя | 524 | 16,9 | 5,3 | 26,3 % | 42,6 % | 27,8 % |
| Вода й каналізація | 482 | 16,3 | 3,0 | 18,3 % | 69,3 % | 10,7 % |
| Житло | 272 | 5,4 | 3,0 | 13,4 % | 70,4 % | 14,5 % |
| Соціальний захист | 128 | 1,5 | 1,5 | 57,2 % | 8,6 % | 34,2 % |
Джерело: DREAM, проєкти в реалізації й завершені з бюджетом; частки — від суми бюджетів галузі; розрахунок «Енерджи Лайн Інвест». Решта до 100 % — юридичні особи й благодійні кошти.
Енергетика — найзалежніша від міжнародних грошей галузь: 86,7 % її бюджету. При цьому 87 % енергетичної суми — чотири проєкти нової генерації (дві парогазові ТЕС і дві газопоршневі установки по 1,4 млрд грн), і фінансування всіх чотирьох у DREAM орієнтовне. Для бізнесу, який стежить за будівництвом нової генерації, це сигнал: в енергетиці записані в DREAM мільярди — радше план, ніж підтверджені гроші.
Освіта — найбільша галузь за кількістю (1 706 проєктів): громади самі покривають тут 30 % коштів, а 892 проєкти повністю фінансують із місцевого бюджету. У соціальному захисті громади дають 57 % — більше за будь-кого.
Закарпаття платить саме, Рівненщина — за державний кошт
| Область | Проєктів | Сума, млрд грн | Місцевий | Державний | Міжнародні |
|---|---|---|---|---|---|
| Київська | 484 | 28,2 | 8,4 % | 33,3 % | 47,6 % |
| Дніпропетровська | 338 | 22,6 | 10,3 % | 17,1 % | 72,1 % |
| Загальнодержавні (без області) | 10 | 19,8 | 0,0 % | 0,6 % | 87,1 % |
| Чернігівська | 269 | 15,6 | 3,3 % | 86,5 % | 9,3 % |
| Харківська | 491 | 13,1 | 19,5 % | 76,7 % | 2,4 % |
| Миколаївська | 184 | 11,9 | 4,4 % | 81,8 % | 13,7 % |
| Запорізька | 148 | 8,1 | 20,9 % | 61,0 % | 17,9 % |
| Львівська | 319 | 8,1 | 30,2 % | 41,9 % | 26,4 % |
| Рівненська | 193 | 6,7 | 7,9 % | 89,6 % | 0,5 % |
| Одеська | 306 | 6,6 | 37,3 % | 40,5 % | 20,3 % |
Джерело: DREAM, проєкти в реалізації й завершені з бюджетом, область — за кодом КАТОТТГ місця проєкту; 10 областей з найбільшою сумою; розрахунок «Енерджи Лайн Інвест».
Лідерство Київщини й Дніпропетровщини тримається на кількох великих проєктах: на Київщині — колійна техніка «Укрзалізниці» й скляний завод у Березані, на Дніпропетровщині — ПГТЕС Міненерго й проєкт відновлення Кривого Рогу за підтримки Люксембургу. Харківщина має найбільше проєктів (491), і їх фінансує передусім держава — 76,7 %.
Найбільшу частку власних коштів дають громади Закарпаття: місцеві бюджети покривають там 51,3 % суми. Далі — Волинь (40,5 %) і Черкащина (38,1 %). На Рівненщині, навпаки, 89,6 % — державний бюджет. Цифри по своїй області дивіться на сторінках проєктів за областями, а бюджети громад — у розділі «Громади».
Хто замовляє: міські ради й служби відновлення
| Ініціатор | Проєктів | Сума, млрд грн | Місцевий | Державний | Міжнародні |
|---|---|---|---|---|---|
| Міські ради та їхні виконкоми | 1 752 | 41,9 | 25,9 % | 41,1 % | 27,4 % |
| Служби відновлення й розвитку інфраструктури | 267 | 34,9 | 0,0 % | 95,5 % | 4,5 % |
| Державні й комунальні підприємства | 391 | 34,1 | 7,8 % | 11,6 % | 71,8 % |
| Міністерства та інші центральні органи | 45 | 23,9 | 0,0 % | 5,5 % | 94,2 % |
| Обласні й районні адміністрації | 535 | 20,0 | 17,8 % | 73,9 % | 4,2 % |
| Селищні ради | 638 | 8,1 | 28,6 % | 45,2 % | 21,3 % |
| Сільські ради | 557 | 7,1 | 29,6 % | 65,5 % | 4,6 % |
| Інші | 250 | 5,0 | 32,4 % | 46,2 % | 19,4 % |
Джерело: DREAM, проєкти в реалізації й завершені з бюджетом; тип ініціатора визначено за його назвою; розрахунок «Енерджи Лайн Інвест».
Обласні служби відновлення й розвитку інфраструктури працюють майже лише за державні гроші й будують найдорожче: дороги, мости, водогони. Міністерства й державні компанії натомість майже повністю розраховують на міжнародне фінансування — і саме воно найчастіше лишається орієнтовним.
Що це означає для бізнесу
Для підрядників, постачальників обладнання й проєктувальників DREAM — карта майбутніх закупівель. Але ринок, на який можна розраховувати, приблизно вдвічі менший за записані суми: підтверджено близько 42 % коштів, а з міжнародних у великих проєктах — лише 6,6 %. Найпевніші гроші — державні (80 % підтверджено у великих проєктах) і за ними стоять служби відновлення та обласні адміністрації. Найбільше дрібних замовлень — від міських, селищних і сільських рад: медіанний проєкт коштує 4,1 млн грн. Проєкти DREAM повʼязані з планами закупівель Prozorro лише в 20,5 % випадків, тож стежити варто за обома системами: картки проєктів із посиланнями на плани — на сторінках проєктів, закупівлі енергоресурсів — у розділі «Тендери».
Методологія
Дані. Відкритий API DREAM (public-api.dream.gov.ua), усі 16 172 проєкти, які система віддає в переліку, станом на 2 листопада 2026 року. На сайті DREAM висить повідомлення про тимчасове призупинення оновлення даних, тож статуси деяких проєктів можуть бути застарілими — зокрема, завершеними позначено лише 118 проєктів.
- Відбір. Проєкти зі статусом «реалізація» (active) чи «завершено» (complete) і з бюджетом більше нуля — 4 443. Вісім проєктів повністю збігаються з іншими (та сама назва, ініціатор і бюджет) — рахуємо кожен один раз, лишається 4 435.
- Бюджет проєкту — сума всіх джерел фінансування в гривнях, крім скасованих. Підтверджені й орієнтовні джерела в загальній сумі рахуємо разом, як і DREAM.
- Міжнародні джерела — міжнародні організації, донорські фонди й двостороння допомога країн.
- Підтверджене й орієнтовне. Для всіх 291 проєкту від 100 млн грн ми завантажили картки з API й підсумували суми за статусом кожного джерела (committed — підтверджене, indicative — орієнтовне). Для 4 144 менших проєктів — випадкова вибірка з 400 карток (за хешем ідентифікатора); частку підтвердженого з вибірки (48,2 %) поширено на всю суму менших проєктів (52,6 млрд грн). Оцінка всієї суми (близько 42 %) має похибку вибірки.
- Область — за кодом КАТОТТГ місця проєкту; проєкти без адреси (загальнодержавні) — окремим рядком. Тип ініціатора — за ключовими словами в назві, тому межі груп приблизні.
- Не враховано: фактичні витрати й виконання робіт (поле фактичної вартості в даних заповнене непослідовно), проєкти без бюджету, валютні суми без перерахунку в гривні.
Пояснення причин (чому енергетику фінансують донори, чому одні громади платять більше за інші) — гіпотези редакції, а не дані DREAM.
Джерела
- DREAM — цифрова екосистема управління відновленням, відкритий API (CC BY 4.0) · переглянуто 02.11.2026
- Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури — «Відкриті дані: в DREAM запрацював публічний модуль аналітики», 15.11.2023 · переглянуто 02.11.2026
- Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури — «Екосистема DREAM: презентація для громад Харківщини», 20.02.2024 · переглянуто 02.11.2026
Матеріал має довідковий характер. Ціни РДН — оптові, без ПДВ і без тарифів на передачу та розподіл.